CHARITY collaboration ..... BlogTrain


DestINY


 Once upon a time there was a very happy couple. They had not a fairy-tale life, one of their four children being too soon diagnosed with a fatal, progressive disease SMA (spinal muscular atrophy), confining her to a wheelchair at age 2 and to constant care (exercise, lifting, positioning in sleep, even sitting, as she is like a rag-doll, limp but lively and bright). It was hard but they had each other to share their fears nad hopes, the work and care, the constant love they had for each other. And then the Fate struck again - her innocent husband was killed in a traffic accident. She stayed alone to face and fight her Destiny...

We, her virtual friends, decided to help her, if not by offering our distand hands, then at least by offering our art to collect some money to patch the most urgent needs of her family, especially the expensive sitting and moving aids for her lovely Klara.


This full kit includes:
3 alphabets
36 background papers 12x12
272 elements
18 QP`s
1 blog template
15 overlays and frame clusters and 3 wordarts from CT girls


You can buy the kit for  USD 10  at  Scrapartist - HERE

Nevím, jestli existuje mezi scrapujícími maminkami ještě některá, která neslyšela o Diny z BC ... Pokud ano, tak dovolte krátký příběh... S Diny, maminkou čtyř dětí, si osud ošklivě pohrál. U jejich malé dcerky Klárky lékaři diagnostikovali spinální muskulární atrofii. Nemoc Klárku upoutala na vozík a bere jí sílu nejen se hýbat, lézt, či sedět, ale často unaví Klárčiny ručičky, i když chce třeba jen sama vzít lžíci a jíst, takže Klárka vyžaduje celodenní péči. I přes tuto krutou ránu Dinina rodina žila šťastně a spokojeně a přitom Diny stihla vedle psaní blogu o Klárce a její nemoci  http://www.klarcinblog.cz/  ještě zásobit ostatní maminy z BC výtečnými recepty ...
V listopadu 2009 však přišla další, ještě krutější rána - Dinin muž zemřel při autonehodě, kterou nezavinil. Téměř okamžitě vznikla pomocí Zrnek sbírka, která by měla Dinině rodině ulehčit složitou situaci, a mezi designerkami se zrodil nápad udělat collab, jehož výtěžek poputuje taktéž na tento účet.
A spojilo se 11 designérek a scraperek (z českých ad77design, Bohemian Art, Jk2x, PST Designs, Sarahh Graphics, Viky a Zalinka, ze slovenských Design by Snoopy a Palvinka designs, a 2 cizinky Laurie Ann - Heavens Gate Design a Dianne Rigdon Design), aby společně daly dohromady tento kit plný naděje ...

Kit obsahuje:
3 abecedy
36 papírů 12x12
272 elementů
18 quick pages
1 blog template
15 overlays a clusters a 3 wordarty

Kit stojí 108,- Kč a nakoupit za korunky můžete  ZDE And finally - we´ve prepared for you DestINY Blog Train!
My little treat for you can be downloaded by clicking    HERE 

Make sure to follow each blog link given on each of our blogs to gather ALL the goodies, from freebies and pieces to 12 x 12 Quick Pages, overlays, etc.! All Aboard!
Where do you go now? CELENKA has a little something waiting for you at her BLOG 

A konečně - připravily jsme pro vás DestINY Blog Train!
Minikity, overlaye, wordarty, clustery, quick pages, to všechno najdete na jednotlivých zastávkách - tak pozor, ať vám některá drobnůstka neuteče!

Můj příspěvek můžete stáhnout ZDE - a pak pokračujte na další zastávku u  ČELENKYcredit here

4 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Thank you so much for this Freebie. I want to let you know that I posted a link to your blog in CBH Digital Scrapbooking Freebies, under the Page 8 post on Feb. 09, 2010. Thanks again.

CraftCrave řekl(a)...

Thank you! This blog post will be advertised on CraftCrave in the Layout category today (look for timestamp: [09 Feb 03:00pm GMT]).

Dana řekl(a)...

Thank you for the wonderful page.

* Lee řekl(a)...

Thank you so much for what you are doing for your friend. How tragic. My prayers are with her and her family.